[04/29/2017 05:50:07 ب.ظ] [۱۳۹۶ شنبه ۹ ارديبهشت] [عضويت در پورتال] [ورود مديران]
Skip Navigation Links

 

 

ايران علي‌رغم دارا بودن وسيع‌ترين مرز آبي در منطقه و ارتباط گسترده مردمان ساحلي در جنوب و شمال كشور با دريا و منابع دريايي، متأسفانه شاخه تخصصي «پرشكي دريايي» در آن پيشرفت چنداني نداشته، مغفول واقع شده و علي‌رغم نياز جامعه پزشكي كشور به اين دانش، به خصوص در مجامع نظامي، چندان مورد توجه نبوده است. اين در حاليست كه دريا نه تنها بستري مناسب جهت تحقيقات پزشكي و زيست‌شناسي در خود دارد، يكي از مهمترين منابع غذايي آينده نيز خواهد بود. گذشته از اينها، در كشور سالانه تعداد قابل ملاحظه‌اي از مردمان ساحل‌نشين، گردشگران و افرادي كه به جهت شغلي با دريا در ارتباط هستند، دچار صدمات مختلف از ناحيه دريا مي‌شوند كه لازم است دانش مناسب براي علاج اين افراد در كشور وجود داشته باشد.

آنچه كه در نگاه اول، به ذهن مي‌رسد آن است كه «طبِ‌دريا» صرفاً نشريه‌ايست اختصاصي ويژه‌ي نيروي‌ دريايي و يا گروه‌هايي كه به نوعي با دريا در ارتباط هستند. يا دست‌ِ‌كم نشريه‌اي صرفاً پزشكي خواهد بود كه در حوزه علاقه رسته بهداشت و درمان مي‌باشد. اما سياست نشريه آن است كه گروه هدف گسترده‌تري را شامل شود. شايد فصلنامه‌ي طب‌دريا ذاتاً نشريه‌اي پزشكي و دريايي باشد، اما قهراً براي يك گروه خاص تدوين نخواهد شد. درست در كنار پرداختن به عوارض بيماري‌هاي شغلي مرتبط با دريا كه مي‌تواند براي دريانوردان جالب باشد، يا در كنار پرداختن به بيماريهاي مرتبط با دريا كه براي پزشكان جذاب خواهد بود، به اصول امداد و نجات افراد غريق مي‌پردازد كه مي‌تواند براي همه مخاطبين جالب و كاربردي باشد.

با چنين مقدمه‌اي و همسو با نهضت‌ نرم‌افزاريِ كشور و همچنين به علت عدم انتشار چنين نشريه‌اي در حوزه علمي ـ فرهنگي كشور و احساس نياز به پرداختن به اين عرصه‌ ، به خصوص در حوزه نيروي دريايي، فرماندهي بهداري ندسا را بر آن داشت تا نسبت به انتشار اين فصلنامه اقدام نموده، تا ميداني باشد اختصاصي ، براي پرداختن به بيماريها، ضايعات شغلي و ناراحتي هايي كه به نوعي با دريا و دريانوردي در ارتباط هستند. مقولاتي چون بهداشت ، درمان ، جستجو، نجات، امداد و انتقال ، جنگهاي نوين و دارو و تجهيزات پزشكي با رويكرد دريا و بهداري رزم دريايي، كه در اين دايره خواهند گنجيد.

مجله «طب دريا» در بين سالهاي 80 تا 82 به صورت گاهنامه و شماره‌هاي پراكنده، در داخل مجموعه ف.بهي در 9 شماره منتشر شد. پس از تشكيل مركز پژوهشهاي طب دريا در اواخر سال 1383، بنا بر ابلاغ فرمانده محترم بهداري ندسا، نخستين شماره‌ي دوره بازگشت (شماره10) به صورت فصلنامه با قطع و قواره استاندارد علمي و بصورت فراگير در سطح ندسا، دانشگاه‌هاي سپاه و ارگانهاي وابسته به دريا (مراكز آموزش دريايي، نداجا و سازمان بنادر) در بهار84 و با مجوز نشر به شماره 117/د/س به تاريخ 19/1/89  از سوي نمايندگي محترم ولي فقيه در سپاه ، دفتر سياستگذاري و نظارت بر تبليغات، منتشر گرديد. نوع نشريه علمي – آموزشي بوده و بزودي با رسيدن به استانداردهاي لازم ، صاحب امتياز و گريد علمي نيز خواهد شد.

 رویکرد و سياست نشریه انتشار مقالات علمي – پژوهشی (پژوهشهای کاربردی) در حوزه پزشكي، پيراپزشكي، بهداشتي و بهداري رزمي و جنگهاي نامتعارف با رويكرد دريا و طب رزم نامتقارن، با توجه به منحصر به فرد بودن اين نشريه و فقدان مطبوعات مشابه در ساير ارگانها يا نيروهاي نظامي و انتظامي مي‌باشد.

هدف و مأموريت انتشار از آن ارتقای سطح علمی و عملی رسته بهداشت و درمان و اطلاعات عمومي ساير پايوران ندسا در خصوص بهداري رزمي و روزآمد نمودن دانش امدادي - بهداشتی - درمانی آنها با انتشار تازه‌هاي پزشكي دريايي و بهداري رزمي بوده و گروه هدف آن کلیه پايوران رسته بهداشت و درمان از فوق تخصص تا کاردان و ساير افراد علاقه‌مند به حوزه پزشكي دريايي و بهداري رزمي مي‌باشند.

نوع مقالات منتخب در چهار كلاس برگزيده مي شوند:

نخست مقالات پژوهشی شامل مقالات استخراج شده از متن پژوهشهای علمی كه بنا به نياز ندسا و در مركز پژوهشهاي طب دريا انجام شده‌اند. دوم مقالات مروری شامل مقالات نوشته شده توسط افراد صاحب نظر و متخصص كه در موضوعي خاص و مورد نظر شوراي نويسندگان تهيه شده‌اند. سوم مقالات گردآوری شامل مقالات نوشته شده براساس مطالعه چندين منبع معتبر به همراه تأليف و تدوين جديد و چهارم مقالات ترجمه اي كه عيناً از روي متني غيرفارسي، با توجه به اهميت و كاربردي بودن ترجمه شده‌اند.

اگرچه فصلنامه طب دريا نشريه‌اي تخصصي در حوزه پزشكي دريايي است اما با رويكرد علمي كاربردي تهيه شده و از اين رو در كنار مقالات كاملاً تخصصي (حدود 70% )، حاوي مطالب عمومي‌تر(حدود30%) و قابل استفاده براي ساير پايوران نيز مي‌باشد كه همين امر موجب عنايت مخاطبان به اين نشريه شده است.

                                                         

آخرين شماره منتشر شده                شماره هاي پيشين

Skip Navigation Links
پژوهشگاهExpand <a href='?ObjId=1&PageId=3208'>پژوهشگاه</a>
قطب علمی آموزشی تروماExpand <a href='?ObjId=1&PageId=2462'>قطب علمی آموزشی تروما</a>
رياست دانشگاهExpand <a href='?ObjId=1&PageId=8'>رياست دانشگاه</a>
نمایندگی ولی فقیه Expand <a href='?ObjId=1&PageId=90'>نمایندگی ولی فقیه  </a>
معاونت ها Expand <a href='?ObjId=1&PageId=170'>معاونت ها </a>
دانشكده‌هاExpand <a href='?ObjId=1&PageId=191'>دانشكده‌ها</a>
بيمارستان‌هاExpand <a href='?ObjId=1&PageId=195'>بيمارستان‌ها</a>
مراکز تحقيقاتي غير مصوبExpand <a href='?ObjId=1&PageId=218'>مراکز تحقيقاتي غير مصوب</a>
مراکر تحقيقاتي مصوبExpand <a href='?ObjId=1&PageId=200'>مراکر تحقيقاتي مصوب</a>


تابلو اعلانات
آرشيو...

تعداد بازديد
تعدادبازديد 2164345

لينکهاي مرتبط
لينکي در اين بخش قرارداده نشده

مجلات علمي پژوهشي
لينکي در اين بخش قرارداده نشده

مهمترین اخبار
آرشيو...

مقالات
هجدهمین همایش کشوری آموزش علوم پزش... هجدهمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی و جشنواره شهید مطهری ارسال کننده:
دانشكده پزشكي
بازديد: 284   1396/01/19
درباره آب (مقاله علمی) درباره آب (مقاله علمی) ارسال کننده:
مرکز تحقیقات طب سنتی
بازديد: 791   1395/12/22
کتاب کنترل وزن (با رویکرد علمی ور... کتاب کنترل وزن (با رویکرد علمی ورزش و تغذیه) ارسال کننده:
فيزيولوژي ورزشي
بازديد: 1106   1395/12/03
کرسی سوم آرمان گرا کلید خورد... کرسی سوم آرمان گرا کلید خورد... ارسال کننده:
حوزه بسیح دانشجویی
بازديد: 968   1395/11/19
زینب کبری، نماد زن حقیقی زینب کبری، نماد زن حقیقی ارسال کننده:
روابط عمومي
بازديد: 1085   1395/11/16
دانلود خلاصه مقالات دومین کنگره مل... دانلود خلاصه مقالات دومین کنگره ملی تروما ارسال کننده:
قطب علمی آموزشی تروما
بازديد: 1606   1395/09/20
آرشيو...


درباره ما | صفحه اصلی | گالري عکس | پرسش و پاسخ | تماس با ما|اخبار |نقشه سايت
© 2008 All rights Reserved. WWW.BMSU.Ac.Ir