[02/25/2018 09:10:16 ب.ظ] [۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند] [عضويت در پورتال] [ورود مديران]
Skip Navigation Links

 

                                                    درباره آب

آداب نوشیدن آب

و جعلنا من الماء کل شیءٍ حیٍ. سوره انبیاء-30. ترجمه: هر چیز زنده­ای را از آب ساختیم. آشامیدن آب مایه زندگی و سبب طول معیشت است همان طور که هوا مُمِدّ حیات است. آب موجب ترطیب (رطوبت بخشی) بدن، ایجاد تعادل در حرارت پایه و سرشتی، طراوت و شادابی در رنگ بدن و نرمی آن، تسکین تشنگی و کاهش تب و جلوگیری از ایجاد عفونت داخل عروقی و کمک به هضم غذا در معده می­شود.

ویژگیهای آب سالم

1- لطافت : بدین معنا که به زودی از معده به سایر اعضاء نفوذ می­کند و آنچه در آن بپزند به زودی پخته و جاافتاده (مُهَرّا) می­شود.

2- سبکی : آبی که املاح سنگین و غیرضروری کمتری دارد.

3- عذوبت (گوارایی) : یعنی هنگام نوشیدن حس کنیم شیرین است و طعم غیر شیرین بر آن غالب نباشد.

4-  از نشانه­های آب سالم و طبیعی این است که اگر مقداری سرکه طبیعی داخل آن بریزیم تندی و تیزی سرکه را می­شکند.

5- آب سالم در اثر حرارت، زودتر از آب غیرمرغوب، گرم می­شود و همین طور در اثر سرما  با سرعت بیشتری سرد می­شود.

آبها به ترتیب درجه مرغوبیت عبارتند از: آب باران، آب نهر و رود به شرط پاک و غیر آلوده بودن خاک و سنگریزه بودن بستر آن، آب چشمه به همان شرط، آب غدیرها به شرط وسیع و عمیق بودن و خالی بودن اطراف آن از درختان و گیاهان و وزش باد روی آن، آب چاه به شرط عمیق و پرآب بودن، آب قنات که بهتر است سرچشمه آن از سمت شمال یا مغرب بوده و آب آن بایستی شیرین و صاف و سبک و دارای جریان سریع باشد.

عوارض آبهای غیرطبیعی و ناسالم:

آب ناسالم آبی است که ویژگی­های گفته شده در بالا را نداشته باشد مانند آب نهر یا چشمه­ای که اطراف آن گیاه یا درخت یا نیزار باشد یا زمین بستر آن آلوده باشد. عوارض استفاده از چنین آبهایی عبارت است از ضعیف شدن معده و کبد، سوءهضم، عفونتها، یرقان، بواسیر، خارش پوستی، سوءالقنیه (کم خونی)، استسقاء (آسیت).

نکته : استفاده از آب آب انبارها توصیه نمی­شود مگر این که جوشانده یا تصفیه شود.

نکته:  از آشامیدن آب مخلوط با یخ  بهتر است پرهیز شود چرا که سبب تحریک زکام و سرفه می­شود.

روش­های اصلاح آب: تقطیر، جوشاندن، تصفیه با فیلتر یا کوزه­های متخلخل نازک

برای دفع ضرر آبی که به سالم بودن آن شک داریم می­توان از کمی گلاب یا سرکه استفاده کرد.

چه زمان­هایی نباید آب بیاشامیم؟

زمان نوشیدن آب وقتی است که عطش واقعی وجود دارد.  اما گاهی تشنگی کاذب است که علت آن می­تواند تجمع بلغم شور یا لزج یا سودای سوخته در معده یا خوردن برخی غذاها باشد. در این حالت، طبیعت برای شستشو و دفع این مواد آب می­طلبد و در صورت آشامیدن آب، تشنگی بیشتر می­شود. درمان آن آشامیدن کمی آب گرم است که سبب تحلیل و رقیق شدن آن مواد زائد می­شود.

اوقات ممنوعه نوشیدن آب (زنگ خطر در مصرف بی­مورد آب)

به صورت کلی، در زمان­های خاصی حتی در صورت احساس تشنگی، لازم است آشامیدن آب با رعایت شرایط خاصی باشد و بایستی از نوشیدن سریع و بلافاصله و به یکباره آب پرهیز کرد. این مواقع عبارتند از :

1- وسط غذا : نوشیدن آب در این حالت، مانع حفظ یکپارچگی غذا و سبب ایجاد فاصله بین اجزای غذایی و در نتیجه هضم ناقص می­شود مگر این که مزاج کلی یا معده شخص گرم باشد که حتی نوشیدن آب در صورت تمایل و تشنگی لازم می­شود. به هر حال نوشیدن آب نباید به یکباره و بیش از حد تشنگی باشد. آب را حداقل باید با سه نفس آشامید.

2- بلافاصله بعد از غذا: بعد از خوردن غذا لازم است اندکی صبر کرده تا سنگینی معده کمتر شده و بعد درصورت تشنگی آب نوشید.  نوشیدن بیش از حد آب در این حالت می­تواند سبب سوءهاضمه و نفخ و سردی معده شود.

3- آشامیدن آب ناشتا و موقع گرسنگی توصیه نمی­شود چرا که بلافاصله جذب می­شود و  می­تواند باعث سردی اعضاء رئیسه (قلب، مغز، کبد و گنادها) شود مزاج آب سرد و تر است- و حرارت غریزی (گرمای پایه) را کاهش دهد.

4- آشامیدن آب بلافاصله بعد از ورزش می­تواند باعث جذب سریع آب و ضعف در عملکرد اعضاء شود. در صورت تشنگی در این حالت راهکار این است که ابتدا دست و صورت با آب خنک شسته شده و کمی آب مزمزه کرد و در صورتی که هنوز هم تشنگی وجود دارد مقدار کمی آب به حالت مکیدن آشامیده شود. بعد از فروکش کردن گرما و هیجان بدن در اثر ورزش می­توان برحسب تشنگی آب نوشید.

5- آشامیدن آب در حمام و بعد از حمام مضر است زیرا به سبب حرارت و رطوبت حمام، بدن دچار تخلخل  شده و در صورت نو شیدن آب به سرعت جذب می­شود و می­تواند باعث سرد شدن مزاج معده و کبد شود.

6- آشامیدن آب بعد از جماع (نزدیکی) مضر است. منی مایعی است که از خون لازم برای همه اعضاء بدن حاصل می­شود و در واقع منی برگرفته از تمامی اعضای بدن است. در صورت آشامیدن آب پس از نزدیکی، جذب سریع آب برای جبران فوری مایعات از دست رفته و انتشار آن به همه بدن سبب سرد شدن مزاج بدن می­شود.

7- آشامیدن آب بین خواب و بلافاصله بعد از آن، می­تواند سبب بیماری­های مغز و اعصاب از جمله رعشه (ترمور)، خدر (ضعف حس لمس) شود. در صورت لزوم از راهکاری که در شماره 4 گفته شد استفاده کنید.

8- آشامیدن آب بعد از خوراکی­های شیرین، ترشی و بعد از خوردن میوه­ها موجب سوءهاضمه و ضعف عملکرد معده می­شود.

 در هر یک از حالات فوق در صورت لزوم باید از راهکاری که در شماره چهار گفته شد بهره برد. در واقع رعایت یک فاصله زمانی در این موارد لازم است. همچنین می­توان از نوشیدنی­های دیگر مانند دمنوش­ها یا شربتها بر حسب مزاج شخصی و فصل استفاده کرد.

به هر حال موارد گفته شده به ویژه در افراد سردمزاج باید رعایت شود و در افراد گرم مزاج اگر چه باید رعایت شود ولی محدودیت کمتری دارد و در مورد بیماران نیز لازم است با پزشک مشورت شود.

بنا بر این اهمیت نوشیدن آب در زمان مناسب بر کسی پوشیده نیست اما نکته­ای که در این جا مهم است موارد ممنوعیت نوشیدن آب است. به جز این موارد مقدار آبی که نوشیده می­شود با توجه به میزان تشنگی واقعی هر فرد و مزاج وی سنجیده می­شود.

به طور کلی در شرایطی که دمای بدن بالا باشد نوشیدن یکباره و بدون مقدمه آب می­تواند باعث سردی مزاج کبد و قلب و در نهایت سردی طبیعت بدن، شود. در این جا به علت اهمیت موضوع، موارد محدودیت یا ممنوعیت نوشیدن آب یک بار دیگر به صورت خلاصه بیان می­شود سپس راهکار لازم برای رفع تشنگی در این حالات گفته می­شود. موارد ممنوعیت عبارت است از:

1- حالت ناشتا و گرسنگی زیاد

2- هوای بسیار گرم

3- در حین و پس از ورزش

4- حین و پس از استحمام

5- حین خواب و پس از آن

6- در حین مقاربت که ضرر نوشیدن آب بسیار زیاد است.

7- بعد از خوردن میوه­ها

8- بعد از غذای شور یا خیلی شیرین

در این موارد در صورت غلبه تشنگی، بایستی ابتدا کمی آب مزمزه کرد و اگر تشنگی تسکین پیدا نکرد بایستی چند قطره آب را با حالت مکیدن فرو برد. مهم این است که در صورت نوشیدن آب به تنهایی در این موارد به سرعت جذب می­شود. به هر حال لازم است صبر کنیم تا دمای بدن فروکش کند. البته در افراد گرم مزاج در این موارد می­توانند با رعایت ملاحظات کمتری، آب بنوشند به خصوص این افراد در حین خواب و غذا، مجاز به مصرف آب در حد متعادل هستند.

باید دانست که آب را نباید به سرعت و با یک نفس نوشید بلکه باید به تدریج و حداقل در سه نفس استفاده کرد. سیراب شدن از آب صحیح نیست همان طور که سیر شدن از غذا هم نادرست است. لازم است که شکل ظرف به گونه­ای باشد که قسمت زیرین یا کف آن تنگ و دهانه آن گشاد باشد که آب کمی در آن بگنجد و ولی زیاد به نظر برسد تا برای نفس انسان از دیدن آن سیری حاصل شود و با خوردن مقدار کمی آب سیراب شود.

 

دکتر احمد رضا شریفی علون­آبادی

مرکز تحقیقات طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)

Skip Navigation Links
ژنتيک انسانيExpand <a href='?ObjId=218&PageId=210'>ژنتيک انساني</a>
مهندسی پزشکی
مهندسی بافت
طب دریاExpand <a href='?ObjId=218&PageId=2550'>طب دریا</a>
علوم حیوانات آزمایشگاهی
مرکز تحقیقات طب سنتیExpand <a href='?ObjId=218&PageId=3308'>مرکز تحقیقات طب سنتی</a>


تابلو اعلانات
کارگاه نانوبیوتکنولوژی کارگاه نانوبیوتکنولوژی ارسال کننده: مراکز تحقيقاتي غير مصوب     بازديد: 1819    1393/11/26
کارگاه تئوری و عملی آشنائی با کاربردهای... کارگاه تئوری و عملی آشنائی با کاربردهای نانوبیوتکنولوژی در ژن رسانی و دارورسانی ارسال کننده: مراکز تحقيقاتي غير مصوب     بازديد: 1740    1393/11/26
کسب رتبه اول در پنجمین جشنواره دانشجو و... کسب رتبه اول در پنجمین جشنواره دانشجو و تحقیق ارسال کننده: مراکز تحقيقاتي غير مصوب     بازديد: 2858    1392/12/25
جلسه دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد نانو... جلسه دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد نانوبیوتکنولوژی ارسال کننده: مراکز تحقيقاتي غير مصوب     بازديد: 3323    1392/12/18
جلسه دفاع پایان نامه ارشد نانو جلسه دفاع پایان نامه ارشد نانو ارسال کننده: مراکز تحقيقاتي غير مصوب     بازديد: 3596    1392/12/18
دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد نانوبیوتک... دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد نانوبیوتکنولوژی ارسال کننده: مراکز تحقيقاتي غير مصوب     بازديد: 2539    1392/12/11
آرشيو...

تعداد بازديد
تعدادبازديد 135387

لينکهاي مرتبط
لينکي در اين بخش قرارداده نشده

مجلات علمي پژوهشي
لينکي در اين بخش قرارداده نشده

مهمترین اخبار
یادی از استاد! یادی از استاد! ارسال کننده:
مرکز تحقیقات طب سنتی
بازديد: 1892   1396/01/27
راهبرد پدافند غیرعامل در برابر تحر... راهبرد پدافند غیرعامل در برابر تحریم در عرصه کشاورزی ارسال کننده:
ژنتيک انساني
بازديد: 6574   1392/08/14
ارائه گزارش های طرح های پژوهشی ملک... ارائه گزارش های طرح های پژوهشی ملکولی مرتبط با سرطان ریه ارسال کننده:
ژنتيک انساني
بازديد: 5053   1392/08/12
برگزاری سمینار دانشجویی :بررسی سط... برگزاری سمینار دانشجویی :بررسی سطح بیان mir43 , mir9 در نمونه های ادرارجانبازان شیمیاییدر مقایسه با افراد نرمال ارسال کننده:
ژنتيک انساني
بازديد: 4253   1392/06/25
برگزاری سمینار دانشجویی :مارکرهای ... برگزاری سمینار دانشجویی :مارکرهای ژنتیک در بررسی های فارنزیک ارسال کننده:
ژنتيک انساني
بازديد: 4791   1392/06/25
برگزاری سمینار دانشجویی با عنوان :... برگزاری سمینار دانشجویی با عنوان :بررسی سطح بیان mir43 , mir9 در نمونه های ادرارجانبازان شیمیاییدر مقایسه با افراد نرمال ارسال کننده:
ژنتيک انساني
بازديد: 3973   1392/06/25
آرشيو...

مقالات
آرشيو...


درباره ما | صفحه اصلی | گالري عکس | پرسش و پاسخ | تماس با ما|اخبار |نقشه سايت
© 2008 All rights Reserved. WWW.BMSU.Ac.Ir