1400/4/7 دوشنبه ثبت نام داوطلبین کارآزمایی واکسن

1400/4/6 یکشنبه
 درباره نورا

در شروع اپیدمی کرونا در اسفند 1398، محققین با تجربه دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... (عج) در حوزه مختلف ایمنولوژی ، ژنتیک مولکولی، ویروس شناسی، بیوانفورماتیک و بیوتکنولوژی فاز مطالعاتی تولید واکسن شروع و پس از بررسی انواع پروتئین های ویروس کوید-19 حاصل آن انتخاب مسیر تولید واکسن نوترکیب شد.
طراحی ضد پروتئین نوترکیب و سپس تولید آنها در میزبان مناسب شروع  و در پایان اردیبهشت ماه 99 منجر به تولید آزمایشی چهار پروتئین نوترکیب بعنوان کاندید واکسن کوید گردید.
پس از انجام موفقیت آمیز تست های اولیه و تایید عملکردی آنها، بررسی اولیه این پروتئین ها در گروه های موشی انجام ایمنی زایی آنها از طریق تست های الایزا مورد ارزیابی کمی و کیفی گردید. طی آزمایشات متعدد فراِیند انتخاب پروتئین برتر فورمولاسیون تعیین دوز و سایر ویژگی های آن در حیوانات مدل ارزیابی گردید. تولید پایلوت در شرایط GMP و فرآیند تست های VNT بر روی سه گونه حیوان و در نهایت انجام تست چالش میمون ها با ویروس زنده کرونا، قدرت ایمنی زایی در این حیوانات و سلامت ایمن بودن این واکسن را با موفقیت به اثبات رسانید.
طی نمودن کلیه ارزیابی های کمی و کیفی سازمان غذا و دارو و نهایتا اعطاء کد اخلاق در پژوهش  از کمیته ملی واکسن به شرکت دانش بنیان آمیتیس ژن به نمایندگی از این دانشگاه تا پایان خرداد صورت پذیرفت. واکسن نورا از نوع پروتئین نوترکیب بوده و تولید آن در فرمانتور با شرایط GMP انجام و سپس ورود به فرآیند تخلیص و پس از طی نمودن تست های کنترل کیفی وارد مرحله فرمولاسیون و نهایت پرکنی ویال های تزریقی صورت می پذیرد. کلیه مراحل ساخت واکسن تحت نظارت کامل و دائم واحدهای کنترل و تضمین کیفیت مورد تایید سازمان غذا و دارو صورت می گیرد تا اطمینان از سلامت و اثر بخشی این واکسن به طور کامل تضمین گردد.
بعد از اخذ مجوز فاز اول  کمیته اخلاق در پژوهش های وزارت بهداشت، کارآزمایی بالینی واکسن در تاریخ 06/04/1400 ، با حضور وزیر بهداشت، فرماندهی کل سپاه و مقامات کشوری و لشکری شروع شد. خوشبختانه با استقبال بی نظیر داوطلبین در کمتر از دو هفته غربالگری  و تزریق اول 70 نفر از واجدین شرایط  صورت گرفت که هم اکنون تحت پایش دوره ای و تزریقات مراحل بعدی می باشند.
مرکز کارآزمایی بالینی شهید قاسم سلیمانی در حال آماده شدن جهت شروع فاز دوم کارآزمایی بالینی پس از مجوز کمیته ملی اخلاق در پژوهش می باشد.
امید است با عنایات الهی و با تلاش بی وقفه تیم کارآزمایی بالینی و حضور معنادار داوطلبین عزیزمان در صف تزریق، بتوانیم فاز دوم  مطالعه را طی هفته های آینده انجام دهیم.داشتن سهمی درخشان در مهار اپیدمی کرونا و سلامتی همه مردم کشور عزیزمان، وظیفه ذاتی و هدف دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... (عج) می باشد.
مشخصات واکسن نورا
واکسن نورا یک واکسن نوترکیب  پروتئینی می باشد که بر اساس بخشی از پروتئین spike می باشد و با ادجوانت فورموله شده است.  این واکسن همانند واکسن های نوترکیب به راحتی می توان در سطح صنعتی تولید کرد و زیر ساخت تولید صنعتی این واکسن ها در ایران موجود است و قابل دسترس می باشد.
این نوع واکسن ها نسبت به واکسن های کشته شده دارای عوارض جانبی کمتری دارد

اخبار
آلبوم تصاویر

پاسخ روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) به یک ادعا
روند کارآزمایی بالینی واکسن نورا
اطلاعیه فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن نورا
بازدید مدیران ارشد وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو از مرکز کارآزمایی بالینی واکسن نورا
درباره واکسن نورا
  • 1400/4/3 پنجشنبه درباره واکسن نورا
    واکسن نورا محصول دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) می‌باشد که برای مقابله با ویروس کرونا توسط متخصصین توانمند داخلی تولید شده است.

ساختار

لینک های مرتبط

مجلات دانشگاه

تماس با ما