اخبار و اطلاعیه ها

25آبانتوجه به سلامت معنوی، امید به زندگی را تا ۷ سال افزایش می‌‌دهد
  • 755
  • .
  • .

خلاصه متن : رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور گفت: تعداد مقالات و کتاب‌‌های مربوط به سلامت معنوی در آمریکا بیشتر از ایران است! ارتقای سلامت جسم و روان افراد، شفای بیماران و افزایش امید به زندگی از نتایج حاصل از توجه به سلامت معنوی در کشورهاست.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)؛ دکتر علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور، در همایش سلامت معنوی اسلامی که صبح روز پنجشنبه به‌میزبانی دانشگاه بقیةاللّه(عج) برگزار شد، با بیان اینکه توجه به معنویات، پایه‌‌ سلامت جسم و روح است؛ اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی، سلامت را تنها نداشتن بیماری نمی‌‌داند؛ بلکه تأمین رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی را در تعریف سلامت بیان کرده است.

وی افزود: در سال 1362 نماینده کشور نروژ موضوع توجه به سلامت معنوی را با هدف کاهش میزان مصرف الکل، اعتیاد، خودکشی و افسردگی در کشورها، در سازمان بهداشت جهانی مطرح کرد و پس از سال‌‌ها تصویب شد که کشورها مطابق با وضعیت فرهنگی و اجتماعی خود از بُعد معنوی تعریف سلامت در جوامع خود بهره‌‌مند شوند.

مرندی، عدم استعمال دخانیات، مصرف نکردن الکل و گوشت خوک را نمونه‌‌هایی از توجه به سلامت معنوی برشمرد و تصریح کرد: مطالعات نشان داده است ارتقای سلامت جسم و روان افراد، شفای بیماران و افزایش امید به زندگی از نتایج حاصل از توجه به سلامت معنوی در کشورهاست.

وی نسبت به پایین بودن میزان مطالعات صورت‌گرفته در زمینه سلامت معنوی در دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور انتقاد و اذعان کرد: تعداد مقالات و کتاب‌‌های مربوط به سلامت معنوی در آمریکا بیشتر از ایران است!

وی افزود: در مطالعات انجام‌شده در سانفرانسیسکو مشخص شده است که دین‌‌داری موجب کاهش آمار افسردگی و بیماری‌‌های قلبی در افراد جامعه می‌‌شود. همچنین مطالعات ثابت کرده‌‌اند که میزان "امید به زندگی" در کشورهایی که به سلامت معنوی توجه می‌‌کنند، 7 سال بیشتر از سایر کشورهاست.

وی اضافه کرد: اگرچه قطع کردن رابطه مالی بین پزشک و بیمار مرتبط با قوانین نظام سلامت است، اما تقویت روحیه سلامت معنوی می‌‌تواند ارتباط عاطفی بین پزشک و بیمار را افزایش داده و به‌‌صورت غیرمستقیم بر کاهش رابطه مالی بین پزشک و بیمار اثرگذار باشد.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور، بر ضرورت ترویج سلامت معنوی از ابتدای زندگی افراد تأکید و تصریح کرد: در فرهنگستان علوم پزشکی کشور به‌دنبال تدوین راهنمایی برای تقویت سلامت معنوی در جامعه هستیم که این راهنما از ابتدای تولد یک نوزاد در اختیار والدین قرار بگیرد.

وی ادامه داد: تلاش‌‌هایی در جهت ترغیب وزارت بهداشت به اجرای "برنامه رشد و تکامل معنوی در سال‌‌های اول زندگی" داشته‌‌ایم و حتی سندی برای این برنامه تنظیم شد اما به‌دلیل نیاز به مشارکت سازمان‌‌ بهزیستی، وزارت بهداشت و آموزش و پرورش و ضعیف بودن همکاری‌‌های بین‌بخشی بین این نهادها، این سند متوقف شد و تنها به‌صورت پایلوت در استان کرمان در حال اجراست.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
1396/12/12 شنبه

تهران ، میدان ونک ، خیابان ملاصدرا

88040060

ساختار و مراکز

لینک های مرتبط

مجلات دانشگاه


.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد