مراکز تحقیقاتی

24ارديبهشتوسایل کمک شنوایی در کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل موثرند
  • 1877
  • .
  • .به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که کم شنوایی دارند و از سمعک استفاده نمی‌کنند ممکن است نسبت به افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند و آنهایی که کم شنوایی ندارند در معرض خطر بیشتر ابتلاء به زوال عقل باشند.

«فن جیانگ»، نویسنده این مطالعه از مرکز تحقیقات مدیریت سلامت در دانشگاه شاندونگ چین، گفت: «مسیرهای اصلی که ممکن است استفاده از سمعک و سلامت مغز را به هم مرتبط کند، نامشخص است.»

وی در ادامه می‌افزاید: «با این حال، مغز به سختی برای گوش دادن در هنگام کم شنوایی کار می‌کند و سمعک ممکن است بار آن را سبک کند و به مغز اجازه دهد تا روی سایر وظایف مربوط به حافظه و یادگیری تمرکز کند.»

جیانگ پیشنهاد می‌کند: «ما عموم مردم را تشویق می‌کنیم تا در مراحل اولیه به‌دنبال ارزیابی و درمان مناسب کم شنوایی، مانند استفاده از سمعک باشند».

مطالعه جدید شامل بررسی حدود بیش از ۴۳۷۷۰۰ نفر از پایگاه اطلاعات ژنتیکی و سلامتی نیم میلیون نفر در انگلیس، اسکاتلند و ولز بود. از مردم در مورد کم شنوایی و اینکه آیا از سمعک استفاده کرده اند سوال شد. سپس محققان این اطلاعات را با تشخیص‌های زوال عقل با استفاده از سوابق بیمارستانی و داده‌های ثبت مرگ مقایسه کردند.

حدود ۷۵ درصد از افراد شرکت‌کننده در این مطالعه هیچ کم‌شنوایی را گزارش نکردند و گروه باقی‌مانده نیز گفتند که کم شنوایی داشتند. در بین افراد کم شنوا، ۱۱.۷ درصد از سمعک استفاده می‌کردند.

در مقایسه با افراد با شنوایی طبیعی، افرادی که کم شنوایی داشتند و از سمعک استفاده نمی‌کردند، ۴۲ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلاء به زوال عقل بودند. در مقابل، افزایش خطر در افراد کم شنوایی که از سمعک استفاده می‌کردند، وجود نداشت.

با این حال، خطر مطلق اندک بود: افرادی که کم شنوایی دارند و از سمعک استفاده نمی‌کنند، ۱.۷ درصد در معرض خطر زوال عقل هستند، در حالی که این میزان در بین افراد بدون کم شنوایی یا کسانی که کم شنوایی دارند اما از سمعک استفاده می‌کنند، ۱.۲ درصد است.

به نظر می‌رسد سمعک اثر محافظتی در برابر ابتلاء به زوال عقل دارد، اما یک کارآزمایی کنترل شده بزرگ و طولانی بر روی افراد دارای سمعک و افراد فاقد آن قبل از نتیجه گیری قطعی لازم است.
كلمات كليدي : مرکز تحقیقات فناوریهای نوین شنوایی دانشگاه بقیه الله الاعظم
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

ساختار و مراکز

لینک های مرتبط

مجلات دانشگاه

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد