مراکز تحقیقاتی

5خردادورزش برای سالمندان
  • 498
  • .
  • .

ورزش برای سالمندان

دکتر حسین شیروانی
متخصص فیزیولوژی ورزش


افراد سالمند باید حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط، مانند پیاده روی سریع، یا 75 دقیقه در هفته فعالیت ورزشی هوازی، مانند دویدن داشته باشند. آنها همچنین باید 2 روز در هفته یا بیشتر به انجام فعالیت هایی برای تقویت تمام گروه‏های عضلانی اصلی بپردازند. علاوه بر این، فعالیت‌های تعادلی مانند راه رفتن از پاشنه تا پنجه یا ایستادن از حالت نشسته برای جلوگیری از سقوط و صدمات برای این افراد مهم است.
برخی از بهترین تمرینات برای سالمندان عبارتند از: ایروبیک در آب، یوگای روی صندلی، تمرینات بوسیله باند مقاومتی، پیلاتس، پیاده روی و تمرینات وزن بدن که این فعالیت‌های کم‌تأثیر (low impact) می‌توانند قدرت، انعطاف‌پذیری و تعادل بدن و نیز عملکرد مغز را بدون وارد کردن فشار زیاد به مفاصل بهبود بخشند.

همچنین مربیان و پزشکان ورزشی باید فعالیت‌هایی را که همراه با تماس و ضربه زیاد است و می تواند منجر به سقوط یا آسیب شود، مانند دویدن در سطوح ناهموار، پریدن، یا تمرینات تناوبی با شدت بالا را برای سالمندان ممنوع یا در تجویز آن احتیاط کنند.  نکته مهم این است که افراد مسن همیشه باید قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنند و به بدن خود گوش دهند تا از فشار بیش از حد جلوگیری کنند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر

ساختار و مراکز

لینک های مرتبط

مجلات دانشگاه

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد