اخبار و اطلاعیه ها

28آذر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در بقیةالله
  • 736
  • .
  • .

دکتر حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا اظهار کرد: در دو سال گذشته حدود ۴۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه بقیةالله مستقر شده اند و فضای فیزیکی و وام در اختیارشان قرار دادیم تا بتوانند در زمینه‌های مختلف کار کنند؛ تاکنون نیز پروژه‌های موفقی را اجرا و ارائه کرده اند و در آینده نیز شاهد دستاورد‌های فناوارانه بزرگتری خواهیم بود.

 

 

سالانه ۳۰۰۰ کودک ایرانی به سرطان مبتلا می‌شوند

دکتر حسن ابوالقاسمی اظهار کرد: متأسفانه در کشور ازنظر ثبت بیماری‌ها وضعیت جالبی نداریم تا بتوانم به این سؤال پاسخ دقیقی بدهم که چه تعداد کودک سرطانی داریم؛ اما می‌دانیم که سالانه بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کودک سرطانی زیر ۱۵ سال به جمعیت این بیماران اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود ۴۰ سال پیش تعداد پزشکانی که در این حوزه فعالیت داشتند، دو یا سه نفر بیشتر در ایران نبود، افزود: اکنون بیش از ۱۶۰ فوق تخصص خون و سرطان کودکان در کشور خدمات درمانی ارائه می‌دهند و تقریباً در همه استان‌ها حداقل یک نفر و حداکثر ۵ نفر فوق تخصص حضور دارند.

این فوق تخصص خون و سرطان کودکان خاطرنشان کرد: تا ۳۰ سال پیش، فقط حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کودکان مبتلا به سرطان بهبود پیدا می‌کردند؛ اما این میزان الان به ۸۵ تا ۹۰ درصد رسیده است.

وی گفت: اتفاقات خوبی درزمینهٔ درمان کودکان سرطانی در کشور افتاده اما در مقاطعی به تحریم آمریکایی‌ها برخورد کردیم و آن‌ها هدف‌دار در تهیه داروهای مورد نیاز ما، سخت‌گیری کردند و اجازه نمی‌دادند پول را منتقل کنیم یا دارو را ارسال کنند؛ البته از طریق کشورهای دیگر دارو را تهیه کردیم، همچنین تعدادی از داورهای مورد نیاز نیز در ایران ساخته‌ شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله ادامه داد: با راه‌اندازی مراکز پیوند مغز و استخوان مخصوص کودکان، اکنون وضعیت کشور درزمینهٔ درمان کودکان مبتلا به سرطان وضعیت خوبی دارد.

دکتر ابوالقاسمی یادآور شد: سرطان خون با سهم ۲۰ تا ۲۵ درصدی شایع‌ترین انواع سرطان‌هاست و بعدازآن سرطان مغز قرار دارد، سرطان غدد لنفاوی، کلیه، فوق کلیه و استخوان نیز به ترتیب سرطان‌های شایع هستند. 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

ساختار و مراکز

لینک های مرتبط

مجلات دانشگاه

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد